O poarta deschisa spre cunoastere
  • Home
  • Cataloage
  • Orar
  • Resurse electronice
  • Servicii
  • Biblioteci şi colecţii
 
  • Despre noi
  • Universitatea de Vest din Timişoara
căutare
 
 

Evenimente - mai 2012

 



Miercuri, 02 mai 2012, ora 18.00

 

Conferinţă - Aula Bibliotecii

Forme moderne de teatralitate, conferință susținută de Oltița CÂNTEC, Director al Teatrului “Luceafărul” din Iaşi.


Galerie foto



Joi, 02 mai 2012, ora 13.00


Workshop  Aula Bibliotecii

Semnificaţii ale Zilei Bibliotecarului  

 Prezintă Dana Nora DINU, bibliotecar Biroul Completarea colecţiilor, sectorul catalogare-indexare din cadrul B.C.U. “Eugen Todoran” Timişoara.

Decernarea premiului: Bibliotecarul lunii
 

Galerie foto


Vineri, 04 mai 2012, ora 09.00

 

Sesiune Ştiinţifică Internaţională – Aula Bibliotecii

Biblioteca Austria Timişoara — 20 de ani de la înfiinţare


 Galerie foto


 

Vineri, 04 mai 2012, ora 13.00

 

Samovarul literar - Sala de conferinţe

Cioran, extazul şi scepticismul - conferinţă susţinută de prof. univ.dr.  Mircea Lăzărescu

Moderatori: Daniel Vighi, Ciprian Vălcan.


Galerie foto

 

Vineri, 04 mai 2012, orele 16.00-22.00

 

Festival de Film - Aula Bibliotecii

Festivalul de filmTIMISHORT, ediţia a 4-a

 

Ora 16.00

Competiţie internaţională I

·         E dreptul lui să țipe! / Its His Right to Yell! (România 2012, regie Vlad Petri) – 12’

·         Curvo! / Kurvo! / You Bitch! (Croația 2011, regie Sonja Tarokić) – 25’52”

·         Las Palmas (Suedia 2011, regie Johannes Nyholm) – 13’30”

·         Fraţi / Fratelli / Brothers (Portugalia 2011, regie Gabriel Abrantes & Alexandre Melo) – 20’

·         Însemnări despre efemer / Notas de la efimero / Notes on Ephemeral (Spania 2011, regie Chus Domínguez) – 28’

 

Ora 18.00

School Visit: UNATC Bucureşti

·         Duet de nuntă / Wedding Duet (România 2011, regie Goran Mihailov) – 19’

·         Donna trebuie să moară! / Donna Must Die!

                   (România 2012, regie Ismail Jamaludin şi Dragoş Dulea) – 12’

·         Grand Hotel Italia (România 2011, regie Rodi Cotenescu) – 16’

                   Titan (România 2011, regie Raya al Souleiman) – 17’

 

Ora 20.00

School Visit: Academia de Arte din Estonia / Eesti Kunstiakadeemia / EAA - Esto­nian Academy of Arts

·         Apaja (Estonia 2010, regie Samuli Råman) - 5’55’’

·         Ca sardelele / Elu kilukarbis / Packed Like Sardines

                   (Estonia 2010, regie Stella Salumaa) - 3’09’’

·         Catwalk (Estonia 2008, regie Matti Adoma) - 2’29’’

·         Natura animaţiei / Animatsiooni olemus / Nature of Animation

                   (Estonia 2008, regie Ilja Apatov) - 3’54’’

·         Fabrica de păpuşi / Nukutehas / Puppet Factory (Estonia 2010, regie Peeter Ritso) - 5’

·         Tutu dinţosul / Tuutu Naljahammas / Tutu Funnytooth (Estonia 2011, regie Mattias Mälk) - 7’41’’

·         Ridicarea şi căderea toaletei / WC tõus ja langus / Rise and Fall of W.C.

                  (Estonia 2011, regie Martinus Klemet) - 5’40’’

·         Moară. Zbor / Kärbeste vabrik / Fly Mill (Estonia 2011, regie Anu-Laura Tuttelberg) - 7’20’’

·         Căscioara / Väike maja / Little House (Estonia 2008, regie Kristjan Holm) - 6’15’’

·         Între două bătăi de ceas/ Kahe kellahelina vahel / Between Two Clockrings

                  (Estonia 2011, regie Mari Pakkas) - 3’58’’

·         Puicuţe pe autostradă / Tšikid teel / Chicks on the Highway

                   (Estonia 2011, regie Helen Unt) - 4’55’’

·         Doar muncă, distracţie nimic / Ainult töö ja mängida ei saagi / All Work and No Play

                  (Estonia 2011, regie Mikk Mägi) - 4’43’’

 

 

Sâmbătă, 05 mai, 2012, orele 12.00-23.00

 

Festival de Film - Aula Bibliotecii

Festivalul de filmTIMISHORT, ediţia a 4-a

 

Ora 12.00

Competiţie internaţională II

·         DEsign (Estonia 2011, regie Mihkel Reha) – 4’ 59

·         Focuri de artificii / Fireworks (Franţa - Italia 2011, regie Giacomo Abbruzzese) – 21’

·         Drog / Rauschgift / Dope (Germania 2011, regie Peter Baranowski) – 22’

·         Ambiţios / Енмеш / Ambitious (Rusia 2011, regie Aynur Askarov) – 21’

·         Melodramă porno / Porno Melodrama (Lituania 2011, regie Romas Zabarauskas) – 30’

 

Ora 14.00

Competiţie internaţională III

·         Liberdade (Portugalia 2011, regie Gabriel Abrantes, Benjamin Crotty) – 16’

·         Uniformizate / Uniformadas / Uniformed (Spania 2011, regie Irene Zoe Alameda) – 18’

·         Café Regular, Cairo (Egipt, India 2011, regie Ritesh Batra) – 11’

·         Gutuiul japonez / The Japanese Quince (România 2011, regie Mara Trifu) – 21’

·         Domnul Bursuc / Pan Jezevec / Mr. Badger

                   (Republica Cehă 2011, regie Martin Máj, Karel Czech) – 23’ 37”

 

Ora 16.00

Videorama I

·         Film cu umbre / Shadow Movie (Ungaria 2010, regie Reka Szobo) – 10’

·         Ţigară, noaptea / Cigarette at Night (Marea Britanie 2011, regie Douane Hopkins) – 5’ 35”

·         Porumbel / Paloma / Dove (Spania 2011, regie Santiago Parres) – 3’

·         Glucoză / Glucose (Franţa 2012, regie Mihai Grecu & Thibault Gleize) – 7’18”

                  Norvegia / Noruega / Norway (Spania 2010, regie Enrique Piñuel) – 4’

·         TINAMV 1 (Austria 2011, regie Adnan Popović) – 4’

·         Salon 216B / Room 216B (România 2011, regie Anna Florea) – 10’30”

·         Pentru spart gheaţa / Icebreakers (Suedia, Franţa 2011, regie Maximilien Van Aertryck) – 15’

·         Hermeneutică / Hermeneutics (Rusia 2012, regie Alexei Dmitriev) – 3’15”

·         Mic dejun pe iarbă / Eine murul / Breakfast on the Grass

                  (Estonia 2011, regie Mihkel Reha, Erik Alunurm, Mari-Liis Rebane, Mari Pakkas) – 5’

·         Pată de iubire / Lovestain (Spania 2011, regie Gorka Zurutuza) – 2’

·         Combustie / Combustion (Canada 2011, regie Renaud Hallee) – 4’

·         Trypps no. 7 (Marea Britanie 2010, regie Ben Russell) – 10’

·         Cu susul în jos / Top-down (Finlanda 2011, regie Juha Van Ingen) – 4’

·         Propagandă 1 / Propaganda 1 (Germania 2010, regie Louis Fried) – 6’02”

 

Ora 18.00

Competiţie naţională I

·         Chefu’/ House Party (România 2011, regie Adrian Sitaru) – 18’

·         Mătăsari (România 2011, regie Ilija Piperkoski) – 23’

·         Hello Kitty (România 2011, regie Millo Simulov) – 24’

·         Minute infinite / Végtelen Percek / Infinite Minutes

                  (România – Ungaria 2011, regie Cecilia Felméri) – 19’

 

Ora 20.00

PROTEST

·         Piaţa Universităţii episod 1 - Evacuarea / University Square Episode 1 – The Eviction (14.01.2012)

·              ·         Piaţa Universităţii 5 – Opinii / University Square Episode 5 - Opinions (18.01.2012)

 

 

Duminică, 06 mai 2012, orele 12.00-20.00

 

Festival de Film  - Aula Bibliotecii

Festivalul de filmTIMISHORT, ediţia a 4-a

 

Ora 12.00

Competiţie internaţională V

·         Terasa / The Terrace (Kenia - Germania 2011, regie Laura Horelli) – 24’

·         Graffitigru / Graffitiger (Republica Cehă 2010, regie Libor Pixa) – 10’

·         Construind America / Construyendo America / Building America       (Spania 2011, regie Juan Peña) – 14’

·         Soţia fotografului / Die Frau des Fotografen / The Photographer’s Wife

                 (Germania 2011, regie Karsten Krause, Philip Widmann) – 29’

 

Ora 14.00

Competiţie internaţională IV

·         Ambasadorul şi cu mine / L’Ambassadeur & Moi / The Ambassador & Me

                  (Elveţia 2011, regie Jan Czarlewski) – 15’30”

·         Interior. Maşină / Bench Seat (SUA 2011, regie Anna Mastro) – 19’

·         Mari Pepa (Mexic 2011, regie Samuel Kishi Leopo) – 18’

·         Zilele noastre, negreşit, trebuie să fie iluminate/ Nos Jours, Absolument, Doivent Être Illuminés / Our Days, Absolutely, Have to Be Enlightened

                 (Franța, 2011, regie Jean-Gabriel Périot) – 22’

·         Poezia lui Kiyumi, broderia lui Sayuru / Kiyumi no shishuu Sayuru no shishuu / Kiyumi’s Poetry and Sayuru’s Embroidery (Japonia, 2010, regie Satoru Sugita) – 30’

 

Ora 16.00

Videorama II

·         RĂZboala / WARdisease (Franţa 2010, regie Marie Magescas) – 8’

·         În oraş / Na Cidade / In the City (Elveţia 2010, regie Delia Hess) – 1’56”

·         Vise / Dreams (Spania 2010, regie Enrique Piñuel) – 4’

·         Modern nr. 2 / Modern No. 2 (Japonia 2011, regie Mirai Mizue) – 5’

·         Între deja şi nu încă / À la recherché d’espace perdu / Between Already and Not Yet

                  (România 2011, regie Ioana Mischie) – 5’

·         Antiteză / Antitesis / Antithesis (Argentina 2011, regie Natalia de la Vega) – 11’

·         Pisica / The Cat (Canada 2010, regie George Ungar) – 3’

·         Dacă aş avea o inimă / If I Had a Heart (Austria 2010, regie Jörg Schrezenmeir) – 2’47”

·         Cărucioarele părăsesc strada eternităţii / The Pushcarts Leave Eternity Street

                 (SUA 2010, regie Ken Jacobs) – 13’

·         Rugină/Linişte / Rust/Tranquility (Olanda 2011, regie Jeroen ter Welle) – 3’

Haiku-uri pentru karaoke / Haikus for Karaoke (Canada, Italia 2011, regie Roberto Santaguida) – 4’

·         Control alunecos / Sleek Horsing (Marea Britanie 2010, regie Kiron Hussain) – 3’

·         Un ultim portret / Ultimo Retrato / Last Portrait (Spania 2011, regie David Varela) – 11’

·         Acesta este un loc sfânt / This Is a Sacred Place (Germania 2011, regie Maya Connors) – 3’

·         Vom deveni petrol / We’ll Become Oil (Franţa 2011, regie Mihai Grecu) – 7’

 

Ora 18.00

Competiţie naţională II

·         Aşteptând zorile / Waiting for the Sunrise (România 2011, regie Mihai Sofronea) – 23’

·         Stremţ’ 89 (România 2012, regie Anda Puşcaş şi Dragoş Dulea) – 13’34”

·         mie de lucruri în comun / A Thousand Things in Common

                  (România 2011, regie Sarra Tsorakidis) – 18’

·               ·        De azi înainte / From Now On (România 2012, regie Dorian Boguţă) – 36’

 

 

Luni, 07 mai 2012, ora 19.00

 

Conferinţă - Aula Bibliotecii

Noua Barcelonă în Banatul Temesvar, susţinută de Agusti ALCOBERRO, profesor al Universităţii din Barcelona şi director al Muzeului de Istorie din Catalunya.


 

Galerie foto

 

 

Marţi, 08 mai 2012, ora 18.00

 

Cinemateca - Aula Bibliotecii

 

Film polonez: Wenecja/ Veneţia

Regia şi scenariul: Jan Jakub Kolski

Intrarea este liberă

 

 

Sâmbătă, 12 mai, 2012, ora 11.00

 

Eveniment – Aula Bibliotecii

Înmânarea premiilor Concursului naţional de traducere de poezie spaniolă—Via Rumania, ediţia a II-a


Program muzical - DUO MIHĂILESCU – pian
Manuela Iana-Mihăilescu si Dragoş Mihăilescu
 
 Din program:
         ·  Gabriel  Fauré – Dans spaniol din Suita Dolly pentru pian la patru mâini
         ·  Domenico Scarlatti – Sonata în re minor
         ·  Isaac Albéniz – din Suita Iberia (caietul I): 
                               - Evocacion
- El Puerto (Cadiz)
         · Astor Piazzolla   -   Estaciones Portenas
         · Samuel Barber  -   Hesitation - Tango

 

Marţi, 15 mai, 2012, ora 18.00

 

Cinemateca Aula Bibliotecii

Film artistic: Hadersfild (2007)

Regia: Ivan Zivkovic

Intrarea este liberă

 

 

Miercuri, 16 mai 2012, ora 11.00

 

SimpozionAula Bibliotecii

Simpozion Shakespeare – organizat de Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie din Universitatea de Vest Timişoara

 

 

Joi, 17 mai 2012, ora 19.00

 

Festival de film - Aula Bibliotecii

Festivalul de film european organizat de ICR Bucureşti

Seară de gală

ora 19.00 - Film artistic: Lidice

Regia: Petr Nikolaev

 

ora 21.00 - Film artistic: Moara de vânt şi crucea

Regia: Lech Majewski

Intrarea este liberă.


Galerie foto

 

Vineri, 18 mai 2012, orele 16.30-20.00

 

Festival de film - Aula Bibliotecii

Festivalul de film european organizat de ICR Bucureşti

 

ora 16.30 - Film documentar: După Revoluţie

Regia: Laurenţiu Calciu

 

ora 18.00 - Film artistic: Leii albi

Regia: Lazăr Ristowski

 

ora 20.00 - Film artistic: Negru, maro, alb

Regia: Erwin Wagenhofer


Intrarea este liberă.

 

 

Sâmbătă, 19 mai 2012, ora16.00

 

Festival de film - Aula Bibliotecii

Festivalul de film european organizat de ICR Bucureşti

 

ora 16.00 - Film artistic: Cine zice, ăla este!

Regia: Ferzan Ozpetek

 

ora 18.00  - Film artistic: José şi Pilar

Regia: Miguel Gonçalves Mendes

 

ora 20.00 - Film artistic: A fost odată în Anatolia

Regia: Nuri Bilge Ceylan

 

Intrarea este liberă.

 

 

Duminică, 20 mai 2012, ora16.00

 

Festival de film - Aula Bibliotecii

Festivalul de film european organizat de ICR Bucureşti

 

ora 16.00 - Film artistic: Loverboy

Regia: Cătălin Mitulescu

 

ora 18.00 - Film artistic: Sennentunschi, blestemul din Alpi

Regia: Michael Steiner

 

ora 20.00 - Film artistic: Acesta nu este un film american

Regia: Saso Pavlovski

 

Intrarea este liberă.

 

 

Luni, 21 mai 2012, ora19.00

 

Zilele filmului german Aula Bibliotecii

Film german alb-negru

Film artistic:M - Eine Stadt einen Mörder/1931

Regia: Fritz Lang

 

 

Marţi, 22 mai 2012, ora19.00

 

Zilele filmului german Aula Bibliotecii

Film german alb-negru

Film artistic: Faust—Eine deutsche Volkssage /1926

Regia: F.W.Murnau

 

 

Miercuri, 23 mai 2012, ora19.00

 

Zilele filmului german Aula Bibliotecii

Film german alb-negru

Film artistic: Der Himmel über Berlin /1987

Regia: Wim Wenders


Galerie foto

 

Joi, 24 mai 2012, ora19.00

 

Zilele filmului german Aula Bibliotecii

Film german alb-negru

Film artistic: Die Abenteuer des Prinzen Achmed/1926

Regia: Lotte Reinger


Galerie foto


Vineri, 25 mai 2012, ora10.00

 

Conferinţă internaţionalăAula Bibliotecii

 

The first edition of the International Conference on Social Inclusion and Equal Opportunities. Employment for young people: Challange and Opportunities—SIEO 2012

Organizator: Departamentul de Asistenţă Socială, Facultatea de Sociologie şi psihologie, Universitatea de Vest Timişoara.

 

 

Vineri, 25 mai 2012, ora12.00

 

Worksho Sala de conferinţe

Course reading în programul de bibliotecă Aleph 20.

Decernarea premiului Bibliotecarul lunii

 

 

Luni, 28 mai 2012, ora16.00

 

Conferinţă Aula Bibliotecii

An exploration of the Cultures of India, susţinută de prof. Benjamin Norris.

 

 

Marţi, 29 mai 2012, ora18.00

 

Cinemateca Sala de conferinţe

Film artistic: Kenedi se vraca kuci (2004)

Regia: Zelimir Zilnik

Intrarea este liberă.


 
Evenimente luna Iunie 2017


PROGRAMUL DE VARĂ AL BIBLIOTECII:

03 Iulie – 28 Iulie: 800 - 1600

29 Iulie – 03 Septembrie: ÎNCHIS

04 Septembrie – 29 Septembrie: 800 - 1600


Acces gratuit în perioada 

24.05.2017 – 30.06.2017 la
ROYAL SOCIETY OF CHEMISTRY

Acces gratuit la urmatoarele baze de date:


Acces gratuit la două reviste
portugheze online:


Biblioteca memoriei 

BCUT deschide în 2017 pe pagina Bibliotecii memoriei un nou site Un document pe lună, menit să atragă atenția publicului asupra diferitelor tipuri de documente – scrise sau orale - ce există și pot fi consultate cu folos în bibliotecă


Documentul lunii martie 2017

Cartea unui primar timișorean

apărută în anul 1910 la Timișoara:

Discursurile dr. Telbisz Károly (1885 – 1910)


           


 


Proiectul PNII CAPACITĂŢI

Asigurarea accesului electronic national la literatura ştiinţifică pentru susţinerea şi promovarea sistemului de cercetare şi educaţie din România Anelis Plus.


Împrumut interbibliotecar (ILL)

Rezervarea şi prelungirea documentelor


LECTURN revistă trimestrială editată de

Biblioteca Centrală Universitară

„Eugen Todoran” din Timişoara



spam filtering
Biblioteca Centrală Universitară Eugen Todoran
Copyright @ 2017 BCUT "Eugen Todoran".
Toate drepturile rezervate.
Web Design - Direct Design
Adresa de contact:
Bd. Vasile Pârvan, nr. 4A, 300223 Timişoara
Secretariat - tel : +40 256 494 004
Secretariat - fax : +40 256 494 004
Poarta - tel: +40 256 490 353
Relaţii cu publicul - tel: +40 256 491 233